Ozara Slovenija, Nacionalno združenje za kakovost življenja, je med najbolj aktivnimi deležniki na področju duševnega zdravja v skupnosti v Sloveniji. V letošnjem letu smo obeležili 30. letnico delovanja. Naši programi sledijo aktualnim potrebam in so prisotni v različnih lokalnih skupnostih po celi Sloveniji. Izvajamo tri nosilne programe: Dnevni centri, Pisarne za informiranje in svetovanje in Stanovanjske skupine, ki jih financirajo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, lokalne skupnosti ter donatorji. Nudimo tudi psihoterapevtsko pomoč, spremljevalne programe ter na novo kot partnerji sodelujemo v projektu Večgeneracijskega centra Štajerska.
Skozi vsa leta delovanja se trudimo in si prizadevamo pomagati posameznikom in posameznicam pri osebnem napredovanju in uresničevanju njihovih ciljev. Tekom našega dela tesno in skrbno sodelujemo s številnimi strokovnimi službami, različnimi ustanovami, nevladnimi organizacijami in posamezniki. Skupaj iščemo odgovore za uresničitev vsakdanjih potreb in ciljev uporabnikov v skupnosti.
Na obeležitvi 30. obletnice delovanja združenja Ozara Slovenija smo se 30. maja zbrali »Ozarovci« v zelo velikem številu. Večino programa so soustvarili prav uporabniki, na kar smo zelo ponosni, saj je prišel do izraza namen našega dela z njimi – okrepiti jih v ohranjanju že pridobljenih spretnosti in pridobivanju novih. Veseli nasmeški pričajo o tem, da je praznovanje uspelo in imeli smo se lepo. S ponosom in veliko hvaležnostjo pozdravljamo vse naše pretekle dosežke in se veselimo prihajajočih izzivov.
Poleg rednega strokovnega dela z uporabniki pozornost trenutno usmerjamo tudi k svetovnemu dnevu duševnega zdravja, ki ga vsako leto obeležujemo 10. oktobra. Letos je poudarek na duševnem zdravju na delovnem mestu. Zavedamo se, da je delovni proces pomemben varovalni dejavnik dobrega duševnega zdravja, ki nam lahko prinaša pozitiven občutek vključenosti in koristnosti, kreativnosti, potrditve v delu ter povezanost s sodelavci. Po drugi strani pa se na delovnem mestu lahko pojavljajo hude psihosocialne obremenitve. Kot strokovnjaki na področju duševnega zdravja se v združenju Ozara zavedamo pomena dobrih delovnih pogojev, ki so tudi pri našem delu temeljnega pomena za kakovostno in celostno delo z ljudmi.
Iskreno se zahvaljujemo vsem, ki skupaj z nami soustvarjate, verjamete v nas in v ljudi, s katerimi se srečujemo tekom sodelovanja.