Depresija – katero generacijo najbolj ogroža?
novinarska konferenca pred svetovnim dnevom ozaveščanja o duševnem zdravju
V Sloveniji po podatkih Eurostata približno 85.000 ljudi živi z depresivnimi motnjami. Depresija pri velikem deležu bolnikov pogosto povzroči začarani krog, v katerem nihajo med vzponi in padci. Posebno to velja za tiste, ki na zdravljenje niso odzivni in jim predpisujejo vedno nova zdravila. Najbolj žalostne zgodbe piše v življenju delovno aktivnega prebivalstva, ki jih depresija obremeni v obdobju, ko se od njih pričakuje največ. Prav zato je svetovni dan ozaveščanja o duševnem zdravju letos v znamenju duševnega zdravja na delovnem mestu.
Ta najpogostejša duševna bolezen nikakor ni samo problem posameznika, ampak vpliva na celotno družbo. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje se iz leta v leto viša tako število predpisanih receptov za antidepresive kot tudi število izgubljenih delovnih dni zaradi bolniških staležev, ki jih povzročajo duševne motnje: povprečno trajanje ene odsotnosti zaradi duševne in vedenjske motnje je leta 2023 znašalo skoraj 55 dni.
Pred svetovnim dnevom ozaveščanja o duševnem zdravju pa je vendarle na obzorju tudi nekaj dobrih novic. Zato vas
vabimo na novinarsko konferenco,
ki bo v torek, 8. oktobra, ob 10. uri
v hotelu Slon (Slovenska cesta 34) v Ljubljani.
Sodelovali bodo:
- doc. dr. Jurij Bon, dr. med., spec. psihiatrije, Univerzitetna psihiatrična klinika Ljubljana; Katedra za psihiatrijo Medicinske fakultete; oddelek za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani
- asist. dr. Anja Plemenitaš, dr. med., spec. psihiatrije, Oddelek za psihiatrijo UKC Maribor
- mag. Bogdan Dobnik, dipl. soc. delavec, predsednik Nacionalnega združenja za kakovost življenja Ozara Slovenija
Kontakta za informacije:
- Sergeja Širca, sergeja.sirca@aetas.si, 041 280 201
- Vanja Badovinac, vanja.badovinac@aetas.si, 051 652 344
Organizacijsko in tehnično izvedbo dogodka omogoča družba Johnson&Johnson.