23. november – Mednarodni dan solidarnosti z vsemi, ki so zaradi samomora izgubili bližnjega

Prižgimo svečko upanja, sočutja in solidarnosti ter podprimo žalujoče po izgubi bližnjega zaradi samomora.

Vsako tretjo soboto v novembru, letos je to sobota, 23. november, v mnogih državah sveta pod okriljem Ameriške fundacije za preprečevanje samomora (American Foundation for Suicide Prevention) potekajo številne aktivnosti kot izraz podpore, sočutja in solidarnosti do vseh, ki so doživeli zelo hudo izkušnjo izgube bližnjega zaradi samomora (International Survivors of Suicide Loss Day ali krajše Survivor Day).

Tudi v Sloveniji, s skupno obeležitvijo mednarodnega dne, že osmič zapored (od leta 2017) pozivamo k solidarnosti.

Letošnje geslo je »Sočutna povezanost«, s katerim še posebno pozivamo k zmanjševanju socialne izolacije in osamljenosti svojcev ter s tem h krepitvi njihovega duševnega zdravja. Soočanje s samomorom bližnjega in žalovanje po tako hudi izkušnji je pogosto lahko dolgotrajnejše in težje, zato je cilj letošnjega gesla nadaljevanje ozaveščanja o tem, kako pomemben je obrat od kulture molka, izolacije, stigme k razumevanju, sočutju, odprtosti in povezanosti. Številne mednarodne in domače raziskave ter klinične izkušnje so kot najpomembnejši dejavnik pri uspešnem okrevanju razkrile prav vire podpore in pomoči okolja oziroma sočutno povezanost: ali bodo bližnji znali in zmogli poiskati (in dobiti) pomoč in podporo pri žalovanju ali pa lahko ostajajo v molku in neizjokani žalosti, ki bo obremenjevala njihovo življenje.

 

Vabimo vas, da prižgete svečko na svojem oknu v soboto, 23. novembra 2024, ob uri. Pokažimo sočutje in podprimo žalujoče po izgubi zaradi samomora.

 

Visoka in hladna statistika:

  • V letu 2023 je zaradi samomora v Sloveniji umrlo 358 oseb, od tega je bilo 295 moških in 63 žensk. Brez svojcev je tako ostalo več kot 1700 partnerjev, otrok, staršev in drugih svojcev.
  • V letu 2023 so bili najbolj ogroženi starejši od 75 let.
  • Zaradi samomora, na svetovni ravni, vsako letu umre več kot 700.000 ljudi.
  • Izguba vsakega človeka tako ali drugače prizadene vsaj pet bližnjih. To je 3,5 milijona ljudi, ki jih vsako leto prizadene tako huda in travmatična izkušnja.

 

Kam po pomoč ali kako lahko pomagate:

  • Žalujoči po izgubi bližnjega zaradi samomora lahko pomoč poiščejo v Centrih za duševno zdravje, pri psihoterapevtih, v Slovenskem društvu Hospic, nekaterih organizacijah in literaturi.
  • Prvi vir strokovne pomoči je izbrani osebni zdravnik ali šolski/a svetovalni/na delavec/ka. Kadar je stiska zelo huda in/ali osebni zdravnik ni dosegljiv, se lahko obrnete neposredno na nujne številke: dežurni zdravnik, dežurna ambulanta najbližje psihiatrične bolnišnice, reševalna služba (112) ali urgentna psihiatrična ambulanta v Centru za izvenbolnišnično psihiatrijo v Ljubljani (01 475 06 70).
  • Za podporo in pogovor se lahko obrnete tudi na telefone za pomoč v stiski: Klic v duševni stiski 01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj), Zaupni telefon Samarijan 116 123 (24 ur na dan, vsak dan). Klic je brezplačen, TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro) ali spletne strani https://zivziv.si, Mladinska spletna svetovalnica tosemjaz.net, Svetovalnice za psihološko pomoč Posvet – Tu smo zate (031 704 707 ali osebno na Tržaški 132 v Ljubljani vsak delovni dan med 8. in 20. uro.). Seznam vseh organizacij je objavljen na strani NIJZ (povezava).

 

Nekatera gradiva in knjige, ki lahko pomagajo in podprejo na poti okrevanja:

 

Več informacij:

Bogdan Dobnik, Ozara Slovenija: bogdan.dobnik@ozara.org, 031 331 877, http://www.ozara.org

Violeta Irgl, Inštitut Rahločutnost: info@rahlocutnost.si, 041 370 004, http://www.rahlocutnost.si

Andreja Verovšek, Med.Over.Net: zavod@over.net, 040 464 340, https://zavod.over.net